Mantra India

Ajurvéda najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete

Ajurvéda

....najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete

Indická ajurvéda je zrejme najstarší systém liečby na svete. Prekladá sa ako veda o živote, no najnovší preklad ajurvédy je slovné spojenie “umenie žiť”. Ako samostatný medicínsky systém je uznávaný od roku 1982 aj Svetovou zdravotnou organizáciou WHO.

Hlavným princípom liečby v Ajurvéde je zachovať rovnováhu energií troch dóš Vata, Pitta a Kapha (dóša – základná energetická charakteristika človeka), zmenou životného štýlu, našich myšlienok, našej stravy a porozumením prírody a tiež prostredníctvom bylinných prípravkov.

Prastaré bylinné receptúry odporúčané ajurvédou často zabezpečujú vynikajúce výsledky u rôznych zdravotných problémov. Ajurvéda kladie dôraz na používanie bylín, minerálov, prírodných liečiv, bylinných produktov, zmenu životného štýlu, zmenu stravovacích návykov, výživu, meditáciu, očistu a oživenie ako metódy prírodného liečiteľstva. Zdôrazňuje dôležitosť používania prírodných produktov pre zdravý život a osvojenia si prírodného životného štýlu, ktorému dáva prednosť pred závislosťou na medicíne.

V časoch, keď ájurvéda vznikla mala veda iné chápanie ako dnes. Veda mala v sebe intuítivno – umelecký aspekt. Dobrý ájurvédsky lekár musel mať dobre vyvinutú pravú aj ľavú hemisféru (strana mozgu). Používal logiku, ale aj intuíciu.

Prvý najstarší dochovaný spis o ajurvédskom lekárstve, Charaka Samhita, pochádza z 1. stor. n. l.

V období medzi 5. stor. pred n. l. a 5. stor. nášho letopočtu sa princípy ajurvédského lekárstva rozšírili do všetkých kútov vtedy známeho sveta, kde sa zmiešali s miestnymi tradíciami a kultúrnymi zvykmi. Na tomto univerzálnom základe potom postupne vznikali najrôznejšie školy a systémy prírodného lekárstva. Ajurvéda je preto označovaná za “matku všetkých liečebných systémov”.

Spôsob, akým žijeme a prostredie v ktorom žijeme, majú v skutočnosti veľký vplyv na naše zdravie. Ajurvéda odporúča žiť v harmónii s prírodou, avšak čo to znamená? Naša bytosť je tvorená rôznymi úrovňami energie a vedomia, ktoré sú neustále ovplyvňované zmenou dňa a noci, rytmickými cyklami ročných období a našou interakciou s inými ľuďmi. Vyvážená životná energia a telo si teda vyžadujú našu každodennú starostlivosť nášho vnútorného aj vonkajšieho „sveta“.

„Tam, kde je zdravie, nie je žiadne miesto pre chorobu.“

Ajurvéda v kozmetike v krátkosti znamená kombináciu prírodných ingrediencií, ktoré sa dokonale navzájom posilňujú a sú zostavené na prevenciu a liečenie konkrétnych chorôb alebo kozmetických chybičiek.

Nemusíte mať pri nich strach z chemických látok, o ktorých ste nikdy nepočuli, ani z toho, čo by vám mohli spôsobiť. Prírodná kozmetika obsahuje zložky, ktoré sú preskúmané, dokázateľne bezpečné a dobré pre vašu pokožku, vlasy a nemajú vedľajšie účinky.

Naše produkty MantraIndia majú certifikovanú ajurvédsku licenciu, ktorá bola udelená v Bangalore v štáte Karnataka (India), vydané indickým štátnym orgánom „Office of the Drug Licensing Authority of Ayush“ (Oddelenie kontroly liečiv AYUSH – The Ministry of Ayurveda, Yoga & Naturopathy, Unani, Siddha and Homoeopathy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.