Mantra India

Šafran ako „zlatý liek“

Šafran ako „zlatý liek“
(Latinský názov: Crocus Sativus)

Prečo zlatý? Pretože šafran je najdrahšia korenina na svete! Je to preto, pretože neexistuje žiaden nástroj na jeho zber. Jeho kvety sa zbierajú ručne a na korenie z neho treba nepredstaviteľné množstvo kvetov šafranu. V priemere treba na 10 gramov asi 1000 kvetov, ktorého trvá približne nazbierať 4 hodiny. A to ešte nie je spracovaný.

Medzi najväčších pestovateľov šafranu nepochybne patrí India, ale aj Čína, Irán, Maroko a Španielsko. Odroda z Kašmíru (v Indii) sa ale považuje za najlepšiu a najdrahšiu. V údolí Kašmíru sa šafran pestuje už stovky rokov.

Mestečko Pampore na južnej strane Kašmíru, kde sa tisíce hektárov pôdy využíva na jeho pestovanie, je vzdialené asi pol hodiny jazdy od hlavného mesta Kašmíru Srinagar. Pampore sa často nazýva ako Kašmírovo šafranové mesto.

V každom kvete šafranu sa nachádzajú 3 maličké tyčinky, blizny, ktoré treba ručne oddeľovať od samotného kvetu a usušiť ich špeciálnou technológiou.

Samozrejme sa korenie zo šafranu dá kúpiť aj v našich potravinových obchodoch, no nie za takú cenu ako to v skutočnosti je.  Predpokladá sa, že takýto šafran nie je pravý. Cena 10 gramovej skutočnej koreniny zo šafranu má priemernú hodnotu okolo 80 €. Šafran sa môže používať ako aj v bežnom varení tak aj v kozmetike. V prípade využitia pri varení sa môže použiť do šalátov alebo sladkostí. Perfektný je aj v omáčkach, nátierkach, ale môže sa kľudne pridávať aj k ryže, k zemiakom alebo do jogurtu (milánske rizoto, francúzska polievka bouillabaise).

Pri jeho konzumovaní nám dodáva množstvo pozitívnych látok pre naše zdravie. Nielenže lieči, ale pôsobí aj ako prevencia pred mnohými chorobami. Obsahuje, zinok, meď, vápnik, horčík, sodík, omega 3 a omega 6 kyseliny tiež. Tiež v nej nájdete kyselinu listovú, kyselinu pantenónovú a vitamíny A, B, a C. A to ešte z ďaleka nie je všetko. Tieto zložky nachádzajúce sa v šafrane vám určite zlepšia imunitu, podporia trávenie, znížia prejavy astmy a alergie. Tiež potláča bolesti žalúdka, upokojuje nervový systém a dokonca vám dodá aj energiu na celý deň.

V prírodnej kozmetike sa pridáva do masážnych a vonných olejov, ale nájdete ho aj v iných kozmetických produktoch ako sú napríklad krémy na tvár, pretože je to skvelá omladzujúca bylinka a dokonca je výborný na suchú pokožku.

Šafran sa už odpradávna využívaný ako elixír mladosti, pretože výrazne sťahuje ochabnutú pleť a zjemňuje vzhľad vrások, čím pleť dostáva plnší, mladistvejší vzhľad. Taktiež pomáha bojovať proti škvrnám a depigmentáciám, vylepšuje tón aj textúru pleti.

Tento „fialový zlatý liek“ sa nachádza v našom ajurvédskom kréme na suchú a normálnu pokožku, ktorý obsahuje okrem šafranu aj ďalšie vynikajúce ingrediencie ako sú Alore vera, Kurkuma, Nimbový olej, Tulsi a mnoho iných. Teraz si ho môžete zakúpiť na našom e-shope MantraIndia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.